Tüm haberler
Basında biz
KAPORTA & BOYA HİZMETLERİ

KAPORTA & BOYA HİZMETLERİ

KAPORTA & BOYA HİZMETLERİ

Kaporta-Boya personeli oto ekspertiz sektörünün temel taşlarından biri ve oto ekspertiz olgusunun olmazsa olmazıdır. İş yerine gelen her aracı 0 km olsa dahi büyük bir titizlik ve dikkatle incelemelidir. Gelen araçlar daha iş yerine girmeden araç dış yüzeyi kirli ise, aracın göz ile kontrolü yapılamayacağı için yani göz ile boya hataları tespit edilemeyeceği için aracı mutlaka oto yıkamaya göndermelidir. Temiz bir araç dış yüzeyi ile kontrole başlamalıdır. Yine, gelen araçta herhangi bir şeffaf dış yüzey kaplaması var ise, boya kontrolü yapılamaz. Bu müşteriye bildirilmeli ve satıcı izni doğrultusunda kaplama söktürülmelidir.

Boya-Kaporta kontrolünün bir sistematiği ve ritüeli vardır. İş yerine gelen araçlar ilk olarak mikron ölçen boya makineleri ile (Alüminyum ve Demir tabanlı olup, yüzey üzerindeki boya kalınlığını ölçen uluslar arası belgeleri olan cihazlar olmalıdır.) aracın dış yüzey boya kalınlıkları ölçülür. Boya kalınlık mikron değerlerinin, fabrikasyon kalınlık sınırlarında olup olmadığına bakılır. Aracın metal parçalarının tümünün mikron kalınlık değerleri kayıt altın alınır ve not olarak yazılır.

Mikron değerleri ölçüldükten sonra aracın göz ile boya kontrolü aşamasına geçilir. Tüm parçalar göz ile tek tek kontrol edilir. Boya hataları ve desen hataları not alınır. Boyalı ve işlemli parçalar kayda alınır.

Boya mikron cihazı ve göz ile kontrol detaylı ve eksiksiz bir şekilde bitirildikten sonra sıra araçta değişen parça kontrolüne gelir. Kaporta-Boya teknikerleri tek tek tüm parçalara 3-4 temel noktadan değişen parça kontrolü yapar. Fabrikasyon olmayan, sonradan takılan tüm parçalar ‘’Değişen Parça’’ olarak kayıt altına alınır.

Aracın tavan, iç direk, panel, podye ve kule kontrolleri sıra ile ve eksiksiz yapılıp işlemli noktalar kayıt altına alınır.

Bir sonraki aşama, aracın lift üzerinde alt gövde kontrollerinin yapılmasıdır. Araç lift üzerindeyken aracın altının hasar alıp almadığına bakılır.

Takiben, aracın ön ve arka şasilerinin kontrolüdür. Şasiler aracın omurgasını oluşturmaktadır ve şasilere kadar sirayet etmiş darbelerin doğru analiz edilmesi çok önemlidir. Şasilerde darbe, doğrultma, düzeltme ya da kaynak işlemleri varsa, bu durum da kayıt altına alınır.

Aracın arka panel ve havuz kontrolleri yapılır.

Aracın cam ve airbagleri kontrol edilir. Airbaglerde bariz boya kalıntıları,bant izleri ve desen hataları var ise kayıt altına alınır.

Kaporta-Boya teknikerleri aynı zamanda aracın tüm dış yüzeyini incelerken yüzeydeki ezik, çizik, göçük, kuru çekiç düzeltmeleri ve hataları büyük-küçük ayırt etmeden kayıt altına alır.

Aynı zamanda aracın dış parçalarının, farlar, stoplar, aynalar, bakalit parçalar, panjur ve ızgaralar gibi parçalarında hasar, kırık, deformasyon var mı diye kontrolleri yapılır. Tüm bu işlemler uygulanırken, kaporta-boya teknikerleri sorgulama personelinden ve formenden gelecek olan araçla ilgili hasar kayıtlarını, araç geçmişi ya da güncel ilanla ilgili tüm bilgileri motor-mekanik teknikerleriyle birlikte değerlendirmeli ve görüş alış-verişi yapmalıdır. Hiçbir detay atlanmamalıdır.

Teknikerler, iş yerinde aydınlatma ve ışık problemi var ise bunu hemen işyeri sahibi ya da yetkiliye bildirmeli, doğru aydınlatma koşullarını talep etmelidir. Güçlü bir el feneri her zaman yanında olmalıdır.

Kış ayları için, yağmurlu havalarda doğru kontrolleri sağlamak amacıyla su temizleyici silikon silecek malzemeler, temizlik bezleri ve ıslak mendil gibi materyaller her zaman elinin altında olmalıdır.

Bahçekapı Mah. 2527. sk. No:43 06190 Şaşmaz - Etimesgut / ANKARA - 0546 467 18 80

Bahçekapı Mah. 2527. sk. No:43 06190 Şaşmaz - Etimesgut / ANKARA - 0546 467 18 80

İnternet sitemizdeki deneyimlerinizi arttırabilmek ve kişiselleştirilmiş reklamlar sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Daha detaylı bilgi :

gizlilik bildirimi , çerez politikası


Kabul ediyorum Kabul etmiyorum

KAPORTA BOYA HİZMETLERİ
Telefon :(0312) 278 55 65
GSM :0(546) 467 18 80 - 0(542) 466 18 80
E-posta :myrenom@gmail.com
Adres :Bahçekapı Mah. 2527. Sk. No:43 06190 Şaşmaz - Etimesgut / ANKARA